Kinga Królik z medalem Mistrzostw Polski!

Jerzy Woźniak: W dniu 24 kwietnia w Goleniowie zostały rozegrane Mistrzostwa Polski na 10 000 m seniorów i zawodników z kategorii U23, czyli poniżej 23 lat. Zawody zgromadziły rekordową ilość zawodników. Wystartowało 145 zawodników, w tym 42 kobiety. Zawody były rozgrywane seriami na czas. Ustawione według poziomu sportowego. Obie kategorie wiekowe biegały wspólnie. Reprezentantka UKS Azymut Pabianice; Kinga Królik wystartowała w najlepszej serii. Był to jej debiut bieżni na tym dystansie. Od początku biegu biegła wraz z czołową grupą. Ustanawiając na półmetku nowy rekord życiowy na 5000 m 16:55,02 (poprzedni 17:42,58 !) Ostatni km to bezpośrednia walka o pierwsze miejsce w kategorii U23 z Beatą Topką. Kinga pokonała ostatnią część dystansu w ekspresowym tempie. Ostatni km 3:08,08, ostatnie 400 m 1:09,81 ! Ostatecznie Kinga uplasowała się na 8 miejscu wśród seniorek i 2 w kategorii U23, z czasem 33:59,81. Zwyciężyła Sylwia Indeka z czasem 33:24,16.

Dystans 10 000 m nie jest jej dystansem docelowym. Kinga potraktowała te zawody jako test wytrzymałościowy po przepracowanej zimie. Główny cel to 3000 m z przeszkodami. W tym biegu pokonała wszystkie specjalistki w biegu na 3000 m z przeszkodami startujące w tym biegu. Test wypadł rewelacyjnie. Mimo, że podczas bieg było tylko 9 stopnie i wiał zimny wiatr, w porywach do 20 km/h. Uzyskany czas jest lepszy od minimum na Mistrzostwa Europy U23 o ponad minutę. To aktualnie czwarty czas w Europie w kategorii U23. W ubiegłym roku ten czas dawałby 6 miejsce w Europie. Od dawna nikt w kategorii U23 nie pobiegł tak szybko w Mistrzostwach Polski. Lepszy wynik uzyskała w 2007 roku Katarzyna Kowalska 35:52,19.

W biegu na 10 000 m także dobrze zaprezentowała się reprezentantka MLUKS Rawa Mazowiecka Magdalena Ciołek plasując się na mecie w kategorii U23 na VI miejscu z czasem 36:25,09

Bezpośrednio z Mistrzostw Polski Kinga udaję się wraz z Kadrą Polski na ponad 3 tygodniowy obóz wysokogórski do Kenii. Jeśli chcecie być na bieżąco z przygotowaniami Kingi do Mistrzostw Europy polubcie jej profil na Facebook’u